به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس، شیخ عبدالواحد خواجوی در برنامه گرامی داشت هفته وحدت که در مسجد رسول اکرم(ص) شیراز و با همکاری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس برگزار شد با بیان اینکه تجمع مسلمانان و شیعیان در این مشج دموجب افتخار است اظهارداشت: خداوند در قرآن دین حق و پسندیده را اسلام معرفی کرده و گفته کسی که غیر از اسلام آیینی برگزیند از او پذیرفته نمی شود.

وی با بیان اینکه اسلام دین وحدت و یکپارچگی و پرهیز از تفرقه است تصریح کرد: نیروی اجتماعی مسلمانان دو اصل دارد که یکی تقوا و دیگری اتحاد و همبستگی است.

شیخ خواجوی با اشاره به این دو اصل و آیات قرآن کریم بیان کرد: خداوند متعال در قرآن نخست قانون ارتباط و یکپارچگی را بیان کرده و به اتحاد دستور داده و سپس مسلمانان را از هرگونه تفرقه برحذر می‌دارد.

وی با بیان اینکه هر مکتب و مسلکی اتحاد را قبول دارد و مردم را به آن دستور می‌دهد افزود: خداوند عز و جل این دین عزیز را توسط پیامبرش به ما معرفی کرده و قرآن را بر ایشان نازل کرده تا در دلهایمان نسبت به یکدیگر مهر و محبت و الفت به وجود آورد.

امام جمعه اهل سنت شیراز با بیان اینکه راه دستیابی به حقیقت دین شریعت بوده و با آن می‌توان مردم را به هم نزدیک کرد، گفت: کسی که بخواهد دین را طایفه طایفه کرده و به گونه‌ای وحدت امت اسلام را از هم پاشیده و با این روش کینه و عدالت را بین مسلمانان ایجاد کند، خلاف منهج شرع مطهر اسلام عمل کرده است.

وی خاطر نشان کرد: ما مسلمانان باید تا آنجا که می‌توانیم به هم نزدیک و نزدیک تر شویم و از اختلاف پرهیز کرده و به دنبال اموری باشیم که خداوند و پیامبر را خشنود سازیم.

امام جمعه اهل سنت شیراز با برشمردن قبله، دین، کتاب، حج و سایر مشترکات مذاهب شیعه و سنی افزود: مسلمانان در بیش از ۹۰ درصد موارد با هم مشترکند منتها باید دانست که هر اختلافی مذموم نبوده بلکه اختلافی که مبتنی بر هوا و خواهش نفسانی باشد مذموم است.

وی تصریح کرد: اگر مسلمانان به قران روی آورده و بر محور آن جمع شوند سپس بر حسب استعداد های فطری و برداشت های مجتهدین در ادله شرع در فروع دین اختلاف پدید آید اسلام آن را منع نکرده و مذموم ندانسته بلکه می تواند سبب رحمت باشد.

شیخ خواجوی افزود: اگر اختلاف در فروع منجر به کینه و عداوت شود مذموم بوده و باید دانست اگر به دنبال اختلاف باشیم و در مورد مذاهب بگوییم فلان مذهب بر حق و فلان مذهب بر باطل است و غیبت و دروغ و تهمت به هم ببندیم آب به آسیاب دشمن ریخته‌ایم.

وی با اشاره به سخنان پیامبر اسلام و تاکید بر وحدت مسلمانان گفت: همه مسلمانان همه باهم برابر و برادرند و همه یکدست و متحد در مقابل دشمنان قرار گرفته ایم و امروز دشمنان نه تنها مسلمانان بلکه اسلام، قرآن و آرمان‌های ارزشمند این دین را نشانه گرفته‌اند.

امام جمعه اهل سنت شیراز با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر تصریح کرد: حضرت علی (ع) در این نامه به مالک اشتر می‌گوید که ای مالک! مردم دو دسته‌اند دسته‌ای برادر دینی تو و دسته‌ای در آفرینش همانند تو پس باید محبوب ترین کارها نزد تو اموری باشد که با حق و عدالت موافقت دارد.

وی با اشاره به اینکه کفار و استکبار جهانی با همکاری هم کارهای فرعونی انجام می‌دهند گفت: فرعون در سرزمین مصر شروع به استکبار و سلطه گری کرد و مردم را با تفرقه به گروه ها  و دسته‌های مختلف تقسیم کرد.

شیخ خواجوی افزود: امریکا، انگلیس و سایر یارانشان هرجا که پا گذاشته‌اند با هر راه و روشی سعی در فرقه فرقه کردن مسلمانان کرده و البته خداوند می‌خواهد مقام وعزت مسلمانان را بیفزاید و همانگونه که در قرآن فرموده آنان را پیشوا و مقتدای جهانیان کند.

image_pdfimage_print