کارگاه آموزش روش های حفظ قرآن کریم و تثبیت محفوظات، در شهرهای لطیفی و اوز ؛

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس، کارگاه کارگاه آموزش روش های حفظ قرآن کریم و تثبیت محفوظات، صبح سه شنبه در شهر لطیفی و بعد از ظهر در شهر اوز برگزار شد.

در این کارگاه استاد امیر آقایی از حافظان برجسته و داوران بین المللی مسابقات قرآن کریم به دعوت معاونت فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس، میهمان مدرسه امام شاطبی لطیفی و مدرسه عالی علوم دینی احمدیه اوز بود که در جمع طلاب و علاقه مندان به موضوعاتی از قبیل چرایی حفظ قرآن، چگونگی حفظ، تثبیت و ترمیم محفوظات قرآن کریم پرداخت.

امیر آقایی با اشاره به اینکه اهل سنت در زمینه حفظ قرآن کریم بسیار فعالند اظهارداشت: در سال‌های اخیر شاهدیم که اهل سنت علاوه بر حفظ قرآن، صوت و لحن و تجوید خود را نیز تقویت کرده و کیفیت در قرائت را در کنار کمیت حفظ به ارمغان آورده‌اند.

وی با اشاره به چرایی حفظ قرآن کریم، حفظ کردن را وسیله ای برای مانوس شدن و عمل به قرآن دانست و تصریح کرد: در زمان پیامبر(ص) به خاطر اهمیت حفظ قرآن نزد پیامبر و نزدیکانشان و همچنین با توجه به سواد کم جامعه و عدم وجود راه دیگری برای مانوس شدن با قرآن، مردم به حفظ این کتاب الهی روی می‌آوردند.

این داور بین المللی با بیان روش های حفظ قرآن کریم گفت: خواندن، شنیدن، نوشتن و اشاره، چهار روش حفظ قرآن کریم هستند که در این بین، شیوه اول یعنی خواندن، با توجه به استفاده از حافظه دیداری محکم ترین و متقن ترین روش است.

وی با بیان مراحل خواندن و حفظ قرآن کریم افزود: قرآنی که برای حفظ استفاده می‌کنیم باید از روی یک رسم الخط ثابت بوده و با قطع وزیری و بدون ترجمه باشد و همچنین باید توجه داشت که انتخاب زمان و مکان مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

آقایی با بیان اینکه حفظ قرآن در زمان کم ممکن اما ثبت آن دشوار است خاطرنشان‌کرد: در قران آمده که حفظ این کتاب آسمانی آسان است اما خود قرآن سفارش کرده که با کیفیت حفظ کنیم و به همین خاطر بهتر است کلام الله را با روش های طولانی تر اما تثبیت شده حفظ کرد.

وی در بخش‌های پایانی صحبت خود به نحوه مرور و ترمیم محفوظات پرداخت و روش‌های مناسب برای تثبیت محفوظات را به علاقه‌مندان آموزش داد.

انتهای پیام/

image_pdfimage_print