به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس، همایش «راهکارهای مواجهه با اندیشه‌های افراطی و تکفیری» صبح سه شنبه ۱۸ ام دی ماه،  با مشارکت دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری در سالن اجتماعات شهید امامی فرمانداری ویژه لارستان  برگزار شد.

در این همایش تخصصی که با حضور حجت‌ الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسن زمانی، رئیس دبیرخانه کنگره به همراه حجت الاسلام خوشخو و حجت الاسلام موسوی از شهر قم برگزار گردید، مسئولان ادارات و جمع کثیری از علماء و روحانیون اهل تسنن و تشیع نیز حضور داشتند.

در ابتدای این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین بینازاده رییس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس با بیان اینکه مقابله عاقلانه و درست با جریانهای افراطی مهم‌ترین مسئله برای علمای جهان اسلام است اظهارداشت: موسسان گروههای تکفیری، همانطور که خواسته بودند تا حدی موفق به مخدوش کردن اعتبار و ابهت اسلام و مسلمانان شدند.

وی با بیان اینکه دشمنان اسلام به‌دنبال وهن دنیای اسلام بوده و هستند خاطرنشان کرد: دشمنان در حقیقت موجب خفت و وهن خود شده اند.

حجت الاسلام بینازاده شناخت دقیق تفکرات افراطی و معرفت دینی را مقدم بر مبارزه با این تفکرات و جریانها دانست و با اشاره به تلاش‌های برخی علمای بزرگ سنی و شیعه برای مواجهه معقول با افراط گرایی، گفت: یکی از بزرگانی که در این زمینه تلاش کرده‌اند، آیت الله العظمی مکارم شیرازی هستند که با تشکیل دبیرخانه مقابله با جریانهای افراطی و تکفیری و نوشتن کتابها و مقالات مختلف، بسیار خوب عمل کرده‌ و قدم های جدی برداشته‌اند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس با تأکید بر آگاه‌سازی جوانان و مردم در همه جوامع اسلامی نسبت به تفکرات افراطی اسلامی، افزود: البته دشمنان اسلام همچون آمریکا و اسرائیل در شکل‌گیری جریانهای افراطی به‌ویژه داعش و طالبان نقش اصلی داشته‌اند اما نباید ریشه‌ها و زمینه‌های موجود در میان مسلمانان را فراموش کنیم و به‌دنبال خشکاندن این ریشه‌ها که ناشی از عدم وحدت و آگاهی است، باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین خوشخو معاون بین الملل دبیرخانه کنگره، با بیان اینکه دشمنان، جریانهای تکفیری را به جان یهودیان و مسیحیان نیز انداخته‌اند اظهار داشت: دشمنان اسلام به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین راه برای انحراف بیداری اسلامی، به جان یکدیگر انداختن مسلمانان است و این جریان، اسلام را خشن جلوه می‌دهد و قصد دور کردن مردم از اندیشه‌های ناب پیامبر رحمت را داشته و دارد.

شیخ محمدصالح انصاری مدیر مجتمع علوم دینی امام شافعی و امام جمعه موقت شهر اوز ضمن اشاره عالمانه به برخی آیات قرآن، «کج فهمی نصوص» را یکی از ریشه‌های اصلی جریان تکفیر دانست و اظهارداشت: بسیاری از مفتیان جریان تکفیری و افراطی، آگاهی مناسبی از آیات قرآن و سیره نبوی ندارند، بلکه نسبت به آن بدفهمی نیز دارند.

این عالم اهل سنت، جریان تکفیر را «فتنه متعفن قدیمی» توصیف کرد و افزود: اختلافات فقهی و تفسیری همواره در میان مسلمانان وجود داشته اما سیره پیامبر اکرم(ص) و عالمان و فقیهان بزرگ، هرگز تکفیر و قتل انسانها نبوده است.

شیخ محمدصالح انصاری اسلام را دین رحمت خواند و با تشریح برخی آیات قرآن، محبت و احترام به همه مسلمانان بلکه همه انسانها و حتی کافران را شیوه‌ای منطبق با قرآن و سیره پیامبر دانست و گفت: همه مردم به‌ویژه جوانان در جوامع اسلامی نیاز اساسی به فهم دقیق و عالمانه دین دارند و باید به آنان، خواندن و فهم صحیح قرآن و متون دینی را بیاموزیم تا در فتنه تکفیر و جریانهای افراطی دچار نشوند.

در ادامه این همایش، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر زمانی رئیس دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری ضمن اشاره به چند آیه از قرآن کریم، ضرورت وحدت و انسجام و دوری از تنازع را تشریح و خاطرنشان کرد: اتحاد اجتماعی امت اسلامی طبق آیات قرآن، با توحید ربوبی و توحید عبادی، ارتباط تنگاتنگی دارد و موضوع بسیار مهمی است.

ایشان تنازع را سبب سست شدن جهان اسلام و از بین رفتن قدرت و شوکت آن عنوان کرد و افزود: اکنون آن چیزی که فراتر از «تنازع»، دامان جهان اسلام را گرفته، «تکفیر» است.

دکتر زمانی به نمونه‌هایی همچون سوریه، افغانستان، عراق و یمن اشاره کرد و تنازع و جنگ داخلی را یکی از محرّمات قرآنی خواند و گفت: چگونه اندیشمندان و بزرگان این کشورها به کار تفسیر و تحلیل و مقابله با اندیشه‌های انحرافی بپردازند در حالی که در جستجوی امنیت و رفاه و آرامش هستند!؟

مهمان ویژه نشست علمای شیعه و سنی جنوب فارس، اوضاع کنونی مسلمانان و کشورهای اسلامی را موجب نارضایتی پیامبر اکرم (ص) دانست و با اشاره به تاریخ شکل‌گیری اندیشه «تکفیر» در جهان اسلام، اظهار داشت: به اعتقاد من، عربستان، زادگاه جریان تکفیر بوده و همچنان مفتیاتی هستند که موجب قتل مسلمانان زیادی در جهان می‌شوند.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه در تشریح اختلافاتی که از صدر اسلام میان اندیشه‌ها، مذاهب و مکاتب فکری دینی وجود داشته، برخی از جدال های فکری را عادی دانست و افزود: در همان قرن‌های اولیه هم متاسفانه عده‌ای بر سر این اختلافات فکری، انسانهایی را کشتند که خلاف سیره پیامبر رحمت بوده، اما فاجعه اینجاست که در حدود ده سال اخیر، یک میلیون و دویست هزار انسان که اکثراً از میان اهل سنت هستند، قربانی تکفیر شده‌اند. ایشان آمار بالای کشته‌ها و قربانیان تکفیر و فجایع و خشونت‌های گروههای افراطی را در تاریخ اسلام بی‌سابقه خواند و تصریح کرد: اگر پیامبر عزیزمان هم‌اکنون زنده و حاضر بودند برای این فجایع خون می‌گریستند.

دکتر زمانی به برخی سفرهای خود به کشورهای اسلامی اشاره کرد و ضمن تشریح برخی اندیشه‌های مذاهب اسلامی، بیان داشت: مفاهیمی مانند زیارت و توسل در اکثر مکاتب اسلامی وجود دارد به طوری که حتی علمای قدیم و معاصرشان نیز مورد تکریم هستند. ایشان در ادامه این بحث، روایاتی معتبر از منابع اهل سنت خواند و افزود: از قرن‌های نخست اسلام، مذاهب مختلف اهل سنت، زیارت بزرگان و علما را به رسمیت می‌شناختند اما اکنون عده‌ای نادان در جهان اسلام، افرادی را به دلیل چنین افکاری تکفیر می‌کنند و به شهادت می‌رسانند.

رییس دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریانهای افراطی و تکفیری در پایان، پس از اشاره‌ای گذرا به مقابله فداکارانه مردم و علمای اهل سنت با جریان تکفیری، تأکید کرد: مهم‌ترین نیاز امروز امت اسلامی، ایمان حقیقی، وحدت و تحمل افکار مخالف است و باید به جایی برسیم که مسلمانان از صمیم قلب، مسلمان دیگر را – از هر مذهب اسلامی – دوست داشته باشند.

 

image_pdfimage_print