با حضور امام جمعه لار و مدرسان حوزه‌های علوم دینی اهل سنت: اختتامیه ششمین دوره مسابقات قرآن طلاب و مدرسان اهل سنت فارس برگزار شد؛

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس، اختتامیه ششمین دوره از مسابقات قرآن کریم ویژه طلاب، مدرسان و روحانیون اهل سنت برگزار شد.

در این برنامه منصور محتاجی از دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس ضمن ابراز خرسندی از برگزاری خوب مسابقات، به ارائه گزارشی از روند برگزاری آن پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مختار موسوی خرم امام جمعه لارستان، ضمن تشکر از دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت، برگزار کننده این دوره از مسابقات اظهارداشت: همانطور که جسم انسان نیاز به پناهگاه دارد تا در سختی ها و بن بست ها به آن پناه ببرد، روح انسان نیز نیاز به پناهگاهی دارد که در هنگام حادثه‌ها برای او پناهگاه باشد.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و با بیان اینکه مکاتب مادی به دلیل عدم شناخت از ماهیت روح انسان، نیاز های روح را نمی دانند گفت: در دین اسلام از آنجایی که خداوند خالق روح بوده و به ماهیت روح و نیازهای آن علم کامل داشته، تعدادی پناهگاه برای روح و و برآوردن نیاز های آن تعیین کرده است.

امام جمعه لار یکی از این پناهگاه ها را قرآن کریم دانست و تصریح کرد: مکاتب مادی چون ماهیت روح را نمی دانند، پناهگاه خود را مشروبات الکلی و قرص های روان گردان معرفی کردند تا مشکلات را فراموش کنند ولی این کار سبب شد تا مشکلی بر مشکلات افزوده شود.

وی با بیان اینکه قرآن خود را نور معرفی کرده خاطرنشان کرد: در تعریف نور گفته می شود در ذات خود هیچ تاریکی ندارد و از جهات دیگر هم تاریکی را برطرف می کند بنابراین جامعه‌ای که با قرآن مانوس شود آن جامعه تاریکی نخواهد داشت.

حجت الاسلام دکتر موسوی انسان ها را در مواجه با قرآن دو دسته دانست و بیان کرد: دسته اول کسانی هستند که به لحاظ عقیده، ذهنی خالی دارند اما دسته دوم افرادی بوده که یک عقیده را پذیرفته‌اند و در آیات به دنبال تایید عقاید خود می گردند.

وی با اشاره به آیات قرآن و بیان اینکه اگر به قرآن و سنت در جامعه دینی توجه نشود آن جامعه مصداق یک جامعه مرده است گفت: تا استجابت و تمسک به قرآن نداشته باشیم جامعه حتی اگر همه ظواهر تمدن را داشته باشد جامعه‌ای ظلمانی است.

امام جمعه لار با اشاره به هفته پژوهش و بیان اینکه قرآن به مساله تدبر و تحقیق تاکید دارد افزود: استفاده از قرآن مراحلی دارد که مرحله اول، تلاوت قرآن است که سفارش شده هرچه می توانید قرآن بخوانید اما مرحله دوم استفاده از معارف و ترجمه قرآن  و مرحله بعد تدبر در قرآن است.

وی هدایت های قرآن را نیز چندگانه خواند و تصریح کرد: اولین هدایت، هدایت تکوینی است که نوعی از هدایت های قرآن بوده و به معنای این است که خدای ما آن خدایی است که همه را خلق و آنان را هدایت کرد و نوع بعدی هدایت، هدایت تشریعی است.

در این برنامه شیخ صالح انصاری، مدیر مجتمع علوم دینی امام شافعی اوز با بیان اینکه قرآن بدون تاثیر و کاملا مستقل از جانب خداوند در اختیار ما قرار داده شده اظهارداشت: برای اینکه بدانیم وظیفه ما در قبال قرآن چیست باید ابتدا بدانیم قرآن چیست.

وی با تعریف چیستی قرآن تصریح کرد: قرآن کلام خداست و مخاطب آن ما هستیم و این کتاب در واقع نقشه راه است تا انسان را به خداوند وصل کرده و سعادتمند کند.

شیخ انصاری با بیان وظایف انسان در قبال قرآن با اشاره به آیاتی که در ابتدا نازل شده تصریح کرد: وظیفه ما در قبال قرآن اول، باور به این موضوع است که قرآن کلام خداست، دوم اینکه بدانیم ما مخاطب آن هستیم و سوم اینکه قرآن آمده تا ما را به قرب خداوند و سعادت برساند.

وی مراحل مختلف بهره بردن از قرآن را قرائت، تلاوت و ترتیل برشمرد و  خاطرنشان کرد: قرآن برای تذکر و تدبر و فهم آن آمده چرا که باید با فهم خود، آن را پیروی کنیم.

وی وسیله تدبر در قرآن را با اشاره به آیات قرآن، قلب معرفی کرد و افزود: قلب انسان وسیله فهم قرآن است؛ قلب و دلی که قفل شده باشد یا مهر خورده باشد آمادگی ندارد و برای جلوگیری از قفل زدن به قلب، باید قلب خود را از گناه حفظ کنیم.

در پایان این مراسم، از نفرات برتر این مسابقات با اهداء لوح  تقدیر و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

 

image_pdfimage_print