برگزاری نشست تخصصی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در گله دار
نشست تخصصی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب روز پنج شنبه 14 آذر ماه در مجتمع فرهنگی قرآنی دارالهدی شهر گله دار و با حضور ائمه جمعه، جماعت و مدرسین این شهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس، نشست تخصصی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب روز پنج شنبه ۱۴ آذر ماه در مجتمع فرهنگی قرآنی دارالهدی شهر گله دار و با حضور ائمه جمعه، جماعت و مدرسین این شهر برگزار گردید. در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، شیخ مصطفی نوری امام جمعه شهر گله دار گفت: در طول تاریخ، انقلابهای متعددی صورت گرفته و جهان، انقلاب های زیادی به چشم دیده ولی کمتر انقلابی است که نام دین و انسانیت و فرهنگ اسلامی را به همراه داشته باشد.

در دهه اخیر، انقلاب های مختلفی در کشورهای مسلمان و غیر مسلمان صورت گرفت ولی این انقلابها، پایدار نبودند؛ چون قیام آنها، در راه خدا نبود و فاقد پیشوا و رهبری بودند که آن ها را به ساحل نجات برساند. رهبر معظم انقلاب، این حکیم فرزانه که رهبری، جوان اندیش بوده و جوانان را محور امور می دانند توصیه­هایی پیرامون گام دوم انقلاب داشته اند. ما جامعه اهل سنت، باید به نوبه خود در اجرایی نمودن توصیه های مندرج در بیانیه گام دوم انقلاب برای اعتلای فرهنگ اسلام، دین و خداشناسی مشارکت جدی داشته باشیم.

سپس شیخ مصطفی محمودی، امام جمعه روستای چاه محمد حاجی گله دار به ایراد سخنرانی پیرامون انقلاب اسلامی پرداخته و گفت: خداوند متعال، چهار نعمت را به مردم عزیز ایران ارزیابی داشته است: نعمت اول اسلام است. اسلام، دینیست که بشریت را نجات داد. اسلام، طرحی جامع و هماهنگ دارد و سعادت فردی و اجتماعی انسان را تضمین می کند. اگر زندگی مبارک حضرت محمد مصطفی (ص) را مورد مطالعه قرار دهیم می بینیم که تمام عمرپر برکت ایشان برگرفته از همین نعمت اسلام است که با مهربانی، عطوفت و مهر مردم را به دین اسلام دعوت نمود. نعمت دوم، نعمت قرآن است که یکی از مهمترین و غنی­ترین عوامل فیض و برکت می باشد و چشمه­ی روانی است که آب آن هیچ گاه کم نمیشود. قرآن کتاب تربیت است، کتاب تفکر، اندیشه و هدایت انسان به سوی کمال است؛ نسخه شفا بخشی است که درمان تمامی بیماری های جسمی و روحی را تضمین می کند. نعمت سوم نعمت وحدت، اتحاد و انسجام است؛ خداوند منان در آیات مختلفی، این موضوع را بیان فرموده است ما باید این نعمت را پاس بداریم و حفظ کنیم. پیامبر گرامی اسلام(ص) با اتحاد توانستند اهداف اسلام را پیش ببرند. نعمت چهارم نعمت انقلاب است. انقلاب ما با شعار نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی به پیروزی رسید. آمریکای جنایتکار و رژیم های غاصب و زورگو، از همان ابتدای انقلاب با طرح های کوتاه مدت از قبیل تشدید اوضاع داخلی وکودتای نظامی و استراتژی های بلند مدت، درصدد بودند که انقلاب را از بین ببرند اما به یاری خداوند متعال، هیچ گاه نخواهند توانست به هدف شوم خود نائل شوند. این انقلاب با جوشش خون شهیدان به ما رسیده و هزینه های زیادی صرف آن شده است پس باید با نعمت وحدت، انسجام و یکپارچگی آن را حفظ کنیم. دلیل پیروزی ما هم در انقلاب اسلامی وحدت و اتحاد بود. در گام دوم انقلاب، نیز دشمن همچنان مصمم بر ایجاد رخنه در اتحاد و وحدت ملت ایران است اما مقام معظم رهبری با تشخیص به موقع و با بصیرت مثال زدنی، همگان را به وحدت و همدلی توصیه نموده­اند. در راستای عملیاتی ساختن بیانیه گام دوم انقلاب، علماء و دانشمندان، تکلیف بزرگی دارند؛ باید مردم را به دین و حوزه های دینی و معنوی گرایش دهند.

در ادامه این نشست تخصصی، رسول طهمورث پور معاون فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس به بیان ویژگی های بیانیه گام دوم انقلاب، ضرورت برگزاری نشست های تخصصی تبیین این بیانیه و همچنین انتظارات مسئولین نظام از روحانیت معزز در راستای اجرایی نمودن آن، ابراز داشت و گفت: یکی از نکات مورد توجه بیانیه گام دوم انقلاب، مخاطب قرارگرفتن جوانان است؛ تقریبا ۳۵ میلیون نفر از جمعیت ایران را جوانان تشکیل داده است و این مسئله، اهمیت موضوع را دوچندان می کند. دومین نکته قابل توجه در این بیانیه، بیان دستاوردهای چهل ساله اول انقلاب است. دستاوردهایی از قبیل ثبات، امنیت، حفظ تمامیت ارضی و پیشرفت های علمی و فن آوری. سومین ویژگی بیانیه گام دوم انقلاب، هفت توصیه مهم و راهبردی است که رهبر معظم انقلاب در پایان آن، اعلام داشته اند: ۱- توصیه به علم و پژوهش ۲- توصیه به معنویت و اخلاق ۳-توصیه در خصوص مسائل اقتصادی ۴-عدالت و مبارزه با فساد ۵- ضرورت استقلال و آزادی ۶- اهمیت عزت ملی و مرزبندی با دشمنان ۷- تأکید بر سبک زندگی اسلامی- ایرانی.

طهمورث پور در ادامه، به سابقه اجرای این نشست اشاره کرد و گفت: تیر ماه سال جاری، اولین نشست تخصصی تبیین و ایده پردازی بیانیه گام دوم انقلاب با حضور شصت تن از فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی اهل سنت سراسر کشور در تهران برگزار شد؛ در این نشست علمی دو روزه، صاحب نظران و اساتیدی خبره از جمله حجت الاسلام و المسلمین خاموشی رییس شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی، استاد حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن زمانی رئیس دبیرخانه مقابله با جریان های افراطی و تکفیری و … به تبیین ابعاد مختلف بیانیه گام دوم انقلاب پرداختند. معاون فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس در پایان سخنان خود به بیان انتظارات مسئولین نظام از روحانیت معزز در خصوص عملیاتی نمودن بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: انتظار و توقع مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی، به ویژه شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی، از روحانیون و مدرسین عزیز این است که از طریق تریبون­هایی که در اختیار دارند مثل تربیون های نماز جمعه، منابر مساجد و کرسی های مدارس علوم دینی، به تبیین این بیانیه در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و …  بپردازند.

از دیگر سخنرانان این نشست، شیخ اسماعیل درویشی امام جماعت مسجد فاروق اعظم شهر خور بود. ایشان در ابتدا به چگونگی شکل گیری جامعه اسلامی در زمان پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد و افزود: رسالت رسول الله (ص) نه تنها با رویکردی فردی، قومی، شخصیتی و حزبی نبود بلکه رویکرد آن بزرگوار، رویکردی اجتماعی و جهانی بود و این می تواند برای انقلاب اسلامی ایران یک نمونه و الگو باشد. دین مبین اسلام دین همه جهانیان است و پیامبران برای هدایت و دعوت همگان آمده اند و ما باید وظیفه خود را در برابر این دعوت بدانیم. قرآن کریم میفرماید: کار و برنامه شما عبادت است. اگر بخواهیم عبادت را در جملات کوتاه تقسیم بندی کنیم چهار قسم می توان برای آن برشمرد: قسم اول: رابطه انسان با خدای خود، قسم دوم: رابطه انسان با خودش، قسم سوم: رابطه انسان با جامعه و خلق خدا و قسم چهارم رابطه انسان با محیط زیست. اجرایی کردن تمامی این موارد جز با اتحاد و همبستگی امکان پذیر نیست. علت شکست انقلاب­ کشورهای دیگر، تضاد، دو دلی، دو رنگی، تفرقه و جناح بازی افراد است و دلیل پابرجایی انقلاب اسلامی ایران، با این همه دشمنیِ کینه توزان، اتحاد و انسجام می باشد.

شیخ اسماعیل درویشی در ادامه صحبت های خود به سه مورد از توصیه های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد وگفت: توصیه به علم و پژوهش، توصیه به معنویت و اخلاق و توصیه به اقتصاد پویا و قوی از جمله توصیه های رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب است. اکنون باید با اتحاد و همبستگی، به چشم اندازهای روشن انقلاب و راهکارهای رسیدن به اهداف عالیه نظام بیاندیشیم تا بار دیگر شاهد پویایی اسلام و اجتماع اسلامی باشیم. مردم ایران اسلامی همانطور که در چهل سال اول انقلاب در برابر دشمنان نظام و انقلاب ایستادند، باید با توکل به خداوند متعال و با ایمانی قوی تر در مقابل دشمنان ایستادگی کرده و به سوی آینده ای روشن پیش روند. مدرس مدرسه علوم دینی شهر خور در پایان سخنان خود به مسئله جوان گرایی در امور پرداخت و اذعان داشت: مقام معظم رهبری در این بیانیه، جوانان را مورد خطاب قرار داده اند. ما نیز باید این توصیه را در تمامی امور، اجرایی کنیم؛ بکارگیری جوانان در یک جامعه می تواند روحیه مضاعفی به جامعه تزریق کند و باعث پویایی و موفقیت روزافزون آن جامعه شود.

در ادامه نشست تخصصی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، شیخ منصور حسینی مدیر مجتمع علوم دینی گله دار گفت: زمانی که رهبر معظم انقلاب در چهلمین سال انقلاب به این موضوع پرداخته و این بیانیه را صادر می کنند باید به این نتیجه رسید که انقلاب اسلامی ایران در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… به بلوغ رسیده است. مقام معظم رهبری در بخش هایی از این بیانیه، به بیان موضوعات چهل سال اول انقلاب می پردازد و هدف ایشان از بیان آنها، عبرت آموزی و بیان نقاط ضعف و قوت است. اگر تاریخ پیش از انقلاب اسلامی ایران را مطالعه کنیم مشاهده خواهیم کرد که رژیم سلطنت پهلوی، وابسته به بیگانگان بوده، تمام علوم آن زمان، ترجمه­ای و صنعتش وارداتی است. از دیگر مسائلی که می توان با مقایسه قبل و بعد از انقلاب به آن اشاره کرد استقلال حوزه های علمیه اهل سنت و آزادی خطبا و ائمه جمعه اهل سنت در منابر، بعد از انقلاب است.

امام جمعه اهل سنت روستای خواجه مراد گله دار، در ادامه سخنان خود اذعان داشت: انقلاب اسلامی ایران، در حقیقت، برگرفته از ایمان و معرفت اسلامی می باشد که طرح دین و دنیا را در کنار هم قرار داده و شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را به منصه ظهور گذاشته است. شیخ منصور حسینی با اشاره به اهمیت و نقش استقلال در یک جامعه افزود: مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیانیه گام دوم انقلاب، به ضرورت استقلال و آزادی پرداخته اند. استقلال، مسئله­ای است که دین مبین اسلام برای پیروانش به ارمغان آورده است. آزادی نیز یکی دیگر از ارمغان­هایی بود که جزء شعارهای دین مبین اسلام و انقلاب می باشد. خداوند عزوجل در اشاره به مسئله آزادی می­فرماید: جنگ­های اسلامی یا برای دفاع است یا برای از میان برداشتن ستمگرانی است که مانع انتخاب آزادانه راه حق می شوند، پس با آنها بجنگید و بت­پرستی را که مایه سلب آزادی از مردم است، از بین ببرید.

وی در ادامه افزود: یکی از مسائلی که در بیانیه گام دوم انقلاب آمده، عزت است. قبل از انقلاب اسلامی ایران، آمریکا و دست نشانده های او، برای مردم تصمیم می­گرفتند اما زمانیکه انقلاب شکل گرفت رهبر معظم انقلاب با شعار “ما می توانیم” و با اتکاء به “توانایی داخلی”، برای ایران اسلامی، عزت آفرین شدند. مدیر مجتمع علوم دینی گله دار در پایان سخنان خود به اهمیت نقش جوانان در یک جامعه اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب معظم در وصف جوانان و اهمیت حضور آنها در عرصه های مختلف فرمودند: جوانان، دارای همت بلند، امیدوار، هوشیار، دارای سرعت عمل و ابتکار، دارای روحیه انقلابی و جهادی، برادری، ایثار همراه با ذکر و دعا، ملزم به پاسداری از عزتِ الهی، شجاع در برابر متکبر و مستکبر، حماسه آفرین، عدالت دوست، استوار و مسئولیت پذیر می باشند. همانطور که قرآن کریم در آیات بسیاری، جوان را به عنوان مهمترین سرمایه بشری معرفی کرده است.

در پایان این نشست، از رابطین مساجد و فعالان حوزه فرهنگی منطقه گله دار با اهداء هدایایی از سوی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست