نشست هم اندیشی مدارس علوم دینی منتخب با حضور دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، معاونت آموزش دبیرخانه، مسئولین مدارس علوم دینی منتخب سراسر کشور و مسئولین دفتر استان فارس در شیراز برگزار گردید.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین بینازاده مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت فارس، ضمن خیر مقدم به حضار بیان داشت: چند سالی است که قضیه مدرسه منتخب، مطرح و جلسات متعددی پیرامون آن برگزار شده است. این بار افتخار نصیب دفتر فارس شده که میزبان نشست نقد و بررسی این طرح باشد.

در ادامه جلسه دکتر یوسفی راد به روند اجرای طرح مدارس منتخب پرداخت و افزود در مناطق قومی کشور مدارس علوم دینی اهل سنت به دو دسته تقسیم می شوند: اول مدارسی که قبل از تاسیس دبیرخانه وجود داشتند و در حال حاضر بر اساس آیین نامه های دبیرخانه فعالیت می کنند دوم مدارس علوم دینی منتخب دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و منطبق با سیاستهای دبیرخانه شورای برنامه ریزی فعالیت دارند و نمونه خوبی برای سایر مدارس می باشند.

ایشان در ادامه سخنان خود اذعان داشت: دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت سه هدف را در خصوص مدارس منتخب دنبال می کند: ۱- ارتقاء سطح علمی، تقریبی و اخلاقی طلاب و مدرسین ۲- تسهیل در روند صدور مدرک معتبر و رسمی ۳- مشارکت فعال و سازنده در رسیدن به اهداف مورد نظر

سپس مهندس گمار کارشناس آموزش و پژوهش دبیرخانه، اقدامات انجام شده در خصوص طرح مدارس منتخب را بیان داشت و افزود: تشکیل کارگروه مدرسه منتخب، مجوز تحصیل هم زمان طلاب این مدارس، ورود سامانه آموزشی نام در مدارس علوم دینی، برگزاری اردوهای فرهنگی آموزشی، اعطاء مجوز تدریس به اکثر مدرسین مدارس منتخب، برگزار نشست های مختلف و دیدار مسئولین با طلاب و مدرسین مدارس منتخب و … از جمله اقداماتی است که در رابطه با مدارس منتخب صورت گرفته است.

در بخش دیگری از این نشست، مدیران مدارس علوم دینی منتخب به نقد و بررسی طرح مدارس منتخب پرداختند. ابتدا شیخ امینی مدیر مدرسه علوم دینی ……..  ضمن تشکر از مسئولین برگزاری این جلسه اذعان داشت: تعامل و تفاهم حداکثری در این رابطه می تواند ما را در رسیدن به این اهداف کمک کند. ایشان وضعیت نامطلوب اقتصادی خانواده ها را از جمله دلایل استقبال کمتر خانواده ها از مدارس علوم دینی دانست.

سپس مولوی جامی الاحمدی !! مدیر مدرسه علوم دینی احمدیه ایام سوگواری امام حسین (ع) را تسلیت و هفته دفاع مقدس را گرامی داشت. ایشان اصل برنامه مدارس علوم دنی منتخب را بسیار عالی و متعالی توصیف کرد و گفت: این طرح علیرغم ویژگی های بسیار، دارای نقاط ضعفی نیز می باشد. این نقاط ضعف باید مرتفع شود و مزایا و ویژگی های این مدارس افزایش یابد تا با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه گردد. مولوی جامی الاحمدی در پایان افزود در مدارس علوم دینی علاوه بر تدریس علوم دینی، باید به طور جدی به مسائل اخلاقی نیز پرداخته شود.

شیخ محمد صالح انصاری مدیر مجتمع علوم دینی امام شافعی اوز از دیگر سخنرانان این برنامه بود. ایشان با بیان این مطلب که مدارس منتخب در حقیقت آبروی نظام هستند افزود: ارتباط، تعامل و تفاهم گسترده در بین مسئولین دبیرخانه، دفاتر استانی و مدارس علوم دینی می تواند اعتماد مردم را به نظام افزایش دهد.

در ادامه، مسئولین دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت به بحث و بررسی و تبادل نظر پیرامون طرح مذکور پرداختند.

در پایان این نشست، حجت الاسلام و المسلمین لطفیان دبیر محترم دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، با اشاره به اهداف تعیین مدرسه منتخب بیان داشت: یکی از اهداف طرح مذکور این است که بسیاری از اموری که تاکنون توسط دفاتر استانی در مدارس انجام می گرفت، توسط مسئولین مدارس صورت پذیرد. دایره اختیارات مدیران مدارس منتخب گسترده تر شود و مدارس از این طریق بتوانند اعتبار خود را بیش از پیش در بین مردم افزایش دهند.

 

 

image_pdfimage_print