سیدعدنان حسینی امام جمعه اهل سنت روستای کال در خطبه های نماز جمعه با اشاره به نامگذاری این هفته به هفته امر به معروف و نهی از منکر گفت: خداوند در آیه ۱۱۰ سوره آل عمران میفرماید: بهترین امتی که برای هدایت امت فرستاده شده است امت محمد(ص) است که امر به معروف و نهی از منکر میکردند.

رسول الله(ص) نیز میفرماید: هرکدام از شما که منکری را دید باید با دست و زبان و هر قدرت دیگری که دارید جلوی آن را بگیرد و در نهایت اگر نتوانست، در قلبش از آن کار بدش بیاید که این حداقل ایمان است.

خداوند در آیه ۷۹ سوره مائده میفرمایند: قوم بنی اسرائیل و داوود لعنت شدند زیرا از بدترین کارهایی که یک انسان میتوانست انجام بدهد انجام میدادند و از بدی ها جلوگیری نمیکردند و بدین طریق از درگاه خداوند رانده شدند.

امام جمعه روستای کال در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به واقعه عاشورا گفت: اگر تاریخ را مطالعه کنیم مجاهدتها و رشادت های فراوانی را خواهیم دید که در برابر کفر ایستادگی کردند. یکی از این مجاهدتها، قیام امام حسین در عاشوراست. این قیام، زمانی صورت پذیرفت که سیره رسول الله در حال فراموشی بود، آن بزرگوار با قیام در مقابل منکر ایستادگی کرد و خانواده و فرزند ۶ ماهه خود را فدا کرد تا بتواند جلوی ظلم و فساد را بگیرد. امام حسین(ع) در بخشی از خطبه های خود میگوید ای لشکریان ظلم؛ اگر دین جد من با شهادت من به استواری خود ادامه میدهد، بیایید مرا تکه تکه کنید.

سید عدنان حسینی در ادامه سخنان خود گفت: ایثار و شهادت امام حسین برگ زرینی است در طول تاریخ که باید به طور عمیق آن را مورد بررسی قرار داد. اگر به قیام عاشورا نگاه کنیم میبینیم که هدف از آن، احیای اسلام و سنت رسول الله (ص) است. اقامه نماز ظهر عاشورا توسط امام حسین، نشان از اهمیت نماز دارد که ایشان برای احیای این امر مهم، جان و مال و ناموس خود را فدا کرد. امام حسین درس اخلاق، جوانمردی، آزادگی، مقابله با ظلم، و تن به ذلت ندادن را به همه انسان های دنیا می دهد.

image_pdfimage_print