شیخ عبدالواحد خواجوی امام جمعه اهل سنت شیراز در خطبه های اولین جمعه محرم ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت سرور و سالار شهیدان اذعان داشت: این روزها، رسانه­ ها و شبکه­ های مختلف ایران و سایر کشورها، از بزرگواری و شهامت امام حسین (ع) سرور شهیدان سخن به میان می آورند.

امام حسین (ع) نوه رسول الله(ص) و حضرت خدیجه (س) و فرزند حضرت علی(رضی الله عنه) و حضرت فاطمه زهرا می باشد. اهل سنت برای ایشان که پیامبر، او را جگر گوشه و نور دیده خود میداند، احترام ویژه­ ای قائل هستند و آن بزرگوار را الگویی برای زندگی خود میدانند و نام مبارک او را بر فرزندان خود می گذارند.

ابن کثیر از علما و اندیشمندان اهل سنت میگوید: رسول الله(ص)، حسن و حسین را گرامی میداشتند و محبت زایدالوصفی نسبت به آنان داشتند.

محمود عباس از علما و دانشمندان اهل سنت در خصوص شجاعت امام حسین مینویسد: شجاعت امام حسین از شخصی مانند حسین تعجب آور نیست؛ شجاعت ایشان مانند ظهور طلا از معدن طلا است. امام حسین، این شجاعت را از پیامبر و حضرت علی به ارث برده و برای فرزندان خود به ارث گذاشته­ اند و برای ایشان همین بس که در طول سالیان دراز، پدر شهیدان باقی مانده است.

ابوالحسن اشعری میگوید: چون ظلم و ستم یزید از حد گذشت امام حسین با یاران با وفای خود، علیه ظلم و ستم قیام کرد و شهید شد. حادثه ای غم انگیزتر از حادثه کربلا در دنیا رخ نداده است.

امام شافعی(رضوان الله تعالی علیه) که علاقه بسیاری به اهل بیت دارد در رابطه با عاشورا اشعار بسیار زیبایی سروده است که ترجمه فارسی آن این میشود: این حادثه از حوادثی است که خواب از من ربوده و موی مرا سفید  و اشک از چشمان جاری کرده است؛ دنیا از این حادثه، متزلزل و قامت کوهها از شدت آن ذوب شد.

امام جمعه اهل سنت شیراز در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه گفت: هدف از قیام امام حسین، آزادی خواهی و نبرد حق علیه باطل بود؛ ایشان یکی از اهداف خود از قیام را حفظ ارزش­های دین مبین اسلام اعلام داشتند. امام حسین به تمام مردم دنیا درس آزادگی، مقاومت، شهادت و عشق داد. ایشان در خصوص مرگ فرمودند: مرگ در نزد من سزاوارتر از آن است که زیر بار ظلم و ستم بروم و آنگاه به قیام بر پا نخیزم.

شیخ عبدالواحد خواجوی در پایان افزود: ما جماعت اهل سنت برای امام حسین احترام ویژه ­ای قائلیم و سعی میکنیم شیوه زندگی آن حضرت را الگو و سرمشق زندگی خود قرار دهیم؛ برداران شیعه ما بدانند، اهل سنت، عاشق اهل بیت و امام حسین هستند  و اسامی اهل بیت را بر فرزندان خود می گذارند و به این کار افتخار می کنند.

image_pdfimage_print