فرمایشات شیخ مصطفی نوری امام جمعه اهل سنت گله دار پیرامون شخصیت امام حسین (ع) و اهمیت قیام ایشان:

از منظر اهل سنت، امام حسین (ع) یکی از بزرگترین شخصیت هایی است که توانست تاج آزادگی را بر سر نَهَد و نامش با جاودانگی در صفحات تاریخ بدرخشد.

در منابع اهل سنت، مناقب زیادی برای شهید کربلا ذکر شده، که در این بحث به نمونه هایی از آن اشاره خواهد شد: رسول خدا (ص) او را به عنوان سرور جوانان بهشت معرفی نمود( الحسن والحسين سيّدا شباب أهل الجنّة) و ایشان را با گل خوشبوی این امت وصف نمود.

پیامبر (ص) نوه خویش را بسیار دوست می داشت و می فرمود: (بارالها! او را دوست می دارم تو هم او را دوست بدار). محبت امام حسین (ع) در میان اصحاب موج می زد و برای ایشان اهمیت والایی قائل می شدند. بنابراین تمام مسلمانان در تکریم شخصیت ایشان همداستانند.

در باب قیام سرور جوانان بهشت، درس های فراوانی نهفته است که می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

قیام آزادانه و مسئولانه او در برابر انحرافات آن زمانه، برخواسته از تفکر توحیدی ( لا اله الا الله) است؛ زیرا لازمه این اندیشه، تغییر و دگرگون سازی وضعیت سیاسی و اجتماعی است؛ امام حسین (ع) با فهم این معنا می خواست روح عدالت پیشگی را در جامعه آن روزگار نهادینه نماید. او ذلت را نپذیرفت و با شعار (هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة) حرکت نمود تا درس عزتِ نفس را به ما آموزش دهد که زندگی بدون این گزاره به هیچ نمی‌ارزد.

در منهج امام حسین(ع) می توان درس خیرخواهی تعلیم دید، آنگاه که حُر ریاحی را در رکاب خویش جای داد و با شیوه ای نیکو با او مدارا نمود.

از دیگر آموزه های این حرکت، پیام اختیار است، آنگاه که در شب شهادت به یارانش فرمود: اختیار دارید، بروید و مرا تنها بگذارید؛ زیرا دشمن مرا می خواهد. با این سخن به همگان آموخت‌ که نباید افراد را بر کاری مجبور ساخت، زیرا مسلکش، مسلک آزادی است نه اسارت.

ای شهسوار کربلا، از تو درس توکل آموختیم، آنگاه که با سپاه اندک در مقابل لشکریان فراوان به صف ایستادی و بر پروردگارت، اعتماد و نتیجه را به او واگذار نمودی. براستی از کدامین مکتب درس تلمذ نموده ای و نزد کدامین آموزگار زانوی تلمذ زده ای؟ براستی که او تربیت یافته مکتب نبوی است.

او به عنوان آموزگاری عالی توانسته بود در اندرون یارانش جا گیرد و همراهانش با اخلاق او زیسته بودند، این نمونه را می توان در کلام خواهرش زینب فرا گرفت. آنگاه که عبدالله بن زیاد به او گفت: (كَيْفَ رَأَيْتِ صُنْعَ الله بِأَخِيكِ وَأَهْلِ بَيْتِكِ؟) رفتار خدا را با برادر و خاندان خود چگونه دیدی؟ زینب بنت علی فرمود: (مَا رَأَيْتُ إِلَّا جَمِيلاً) جز زیبایی ندیدم.

یاران کربلا با وجود اینکه ظلم دیدند، اما اخلاق و منش آزادی در وجود آنان لب ریز بود و آزاده زیستن را بر هر گزاره ای برتری دادند.

image_pdfimage_print