معمار تکفیر و ترور

محمد ابراهیم‌نژاد در کتاب تازه خود، به تشریح زندگی و عقاید ابومصعب زرقاوی که تروریسم تکفیری را برای اولین بار تئوریزه کرد، پرداخته است.

 

 

 

محمد ابراهیم‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا گفت: «ابومصعب زرقاوی یکی از شخصیت‌های مهمی است که در ۱۰ سال اخیر در میان جریان‌های تکفیری ظهور پیدا کرد و توانست هسته اولیه تشکیلات دائمی دولت اسلامی را ساماندهی کند که بعدها این تشکیلات روزبه‌روز رشد کرد و اکنون به شکل نهایی خود که همان داعش است، بدل شده است.»

وی درباره کتاب تازه‌اش توضیح داد: «محوریت این کتاب بر روی بیان عقاید، افکار و عملکرد زرقاوی متمرکز است. من سعی کردم در این کتاب از بیانیه‌ها و سخنرانی‌های خود زرقاوی استفاده کنم.»

ابراهیم‌نژاد افزود: «در بخش تاریخچه، از نوجوانی تا کشته شدن زرقاوی را درآوردم و به بررسی افکار او پرداختم و این موضوع را تبیین کردم که او از چه جریان‌هایی تاثیر پذیرفته است.»

این نویسنده اظهار داشت: «در کتاب «معمار تکفیر و ترور» بر دو بحث اصلی تکیه شده است. نخست، جنگ مذهبی و جنگ فرقه‌ای که در آن ابتدا به بیان تفکر زرقاوی می‌پردازد. تفکری که در ابتدا شیعیان را به عنوان دشمن خود معرفی می‌کند و در نهایت جنگ به کشتار اهل‌سنت نیز می‌رسد.»

وی ادامه داد: «دوم، بعد رسانه‌‌ای فعالیت‌های این تشکیلات است. زرقاوی از ابتدا به موضوع رسانه بسیار بها می‌داد و نخستین بار القاعده بود که در فایلی ویدئویی لحظه سر بریدن یکی از سربازان را نشان داد.»

این کتاب از سوی موسسه دارالاعلام در قم منتشر شده و در ۱۳۵ صفحه به چاپ رسیده است.

منبع:www.dmsonnat.ir

image_pdfimage_print