به گزارش «دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس»، در این نشست که روز شنبه ۱۹ بهمن در گله دار برگزار شد، ائمه جمعه اهل سنت و شیعه گله دار، شیخ مصطفی نوری امام جمعه اهل سنت گله دار، حجت الاسلام و المسلمین گنجی امام جمعه شیعیان گله دار، شیخ منصور حسینی مدیر مجتمع علوم دینی گله دار، حجت الاسلام و المسلمین شاکری امام جمعه شهرستان مُهر، حجت الاسلام و المسلمین کراماتی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان مُهر، بخشدار و شهردار گله دار و جمعی از روحانیان شیعه و سنی مُهر و گله دار حضور داشتند.

پس از قرائت قرآن توسط شیخ یعقوب رنجبر، حجت الاسلام و المسلمین حسین نعمتی سرپرست دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت لارستان ضمن خیر مقدم به حضار از تمامی دست اندرکاران برگزاری این مراسم تشکر کرد.

انقلاب همچنان نو و جدید باقی مانده است
پس از آن، شیخ مصطفی نوری با تبریک چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران، انقلاب بی همتایی بود و کمتر انقلابی این چنین در دنیا رخ داده است؛ به عبارت دیگر، انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین رخ دادهای جهان امروز به شمار می رود که این به برکت معمار کبیر جمهوری اسلامی است که با رهنمودهایش، انقلاب همچنان نو و جدید باقی مانده و هر روز فرهنگ و ایده ای تازه به جهانیان عرضه می دارد که این موضوع پویایی انقلاب ما را می رساند.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که دنیا دو قطبی بود و امپریالیسم و کمونیست وجود داشت، قطب دیگری به جهان معرفی شد که همان اسلام بود.

با آمدن امام خمینی، اسلام جان تازه ای گرفت
امام جمعه اهل سنت گله دار افزود: تا پیش از این، دین گریزی، خرد ورزی و انسان گرایی بود اما با آمدن این انسان بزرگوار که نوه ی پاک نبی خدا بود و ندای توحید را سر می داد روح جدیدی به کالبد خوابیده عالم اسلام دمیده و جهان اسلام جهانی تازه شد و قدرت اسلام به عنوان قدرت برتر مطرح گردید.

همگی وظیفه داریم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کنیم
شیخ مصطفی نوری با اشاره به راهپیمایی ۲۲ بهمن تصریح کرد: همه دست در دست یکدیگر وظیفه داریم در روز ۲۲ بهمن که روز شکوفایی و قدرت همه ماست و همچنین انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی شرکت کنیم.

ضرورت نو گرایی در سیره پیامبر
وی در مورد سیره نبوی اظهار کرد: مهم است که همه علما و دانشمندان دوباره سیره، راه و روش پیامبر خدا را به دقت مطالعه کنند و نقشه های آن حضرت که در جامعه بشری، تغییر و تحول ایجاد کرده را دوباره از نو بخوانند تا بتوانیم پیامبر را که نمونه و اسوه انسانی است به بشریت عرضه بداریم.
امام جمعه اهل سنت گله دار با اشاره به سیره نبی خدا در جامعه سازی دینی گفت: سیره فردی و اجتماعی پیامبر زمانی که در مکه بودند و همچنین بعد از آن در مدینه باید مطالعه شود.
شیخ نوری افزود: سیره فردی پیامبر یعنی اینکه ایشان را به عنوان یک اسوه و نمونه انسان کامل همان طور که خداوند در قرآن معرفی کرده بشناسیم.
وی خاطرنشان کرد: سیره فردی نبی خدا شامل زهد، تقوا و ساده زیستی می شود که باید مورد مطالعه قرار گیرد.

اعتدال در سیره نبوی مشهود است
امام جمعه اهل سنت گله دار اظهار کرد: وظیفه هر انسان مومنی است که به اعتدال پیامبر و دین نگاه کند و این در سیره نبوی مجسم و مشهود است. در واقع، اعتدال نبی خدا و معتدل بودن دین آن حضرت باید مورد توجه قرار گیرد.
شیخ مصطفی نوری اضافه کرد: خداوند در قرآن، ما را به عنوان امت وحدت و معتدل و امتی که نه تفریط در آن است و نه افراط معرفی می کند، امتی که در راه رفتن، گفتار و رفتار هم باید اعتدال داشته باشد.
وی تصریح کرد: یکی از شرایطی که بتوانیم بر ملت های دیگر شاهد و گواه باشیم این است که باید امت وسط باشیم. به عبارت دیگر، باید بتوانیم دین مان را آن گونه که خدا دستور داده، در هر عصر و زمانی بتوانیم پیاده کنیم.
امام جمعه اهل سنت گله دار اظهار کرد: از جمله صفاتی که در سیره نبوی برایمان ارزش دارد، مدارا، مساوات، مهربانی، اخوت و برادری با بندگان خداست و ایشان با این کار توانستند جامعه مدرن دینی را تشکیل دهند.

ایجاد جامعه دینی به اخلاق رهبران و شرایط جامعه بستگی دارد
حجت الاسلام و المسلمین اصغر شاکری امام جمعه شهرستان مُهر، سخنران بعدی این نشست بود. وی ضمن تبریک دهه فجر به عنوان نقطه عطفی در تاریخ کشور اظهار کرد: ایجاد جامعه دینی که موضوع به روز جهان اسلام نیز است به دو مولفه نیاز دارد که هر دو مولفه در قرآن آمده است.
امام جمعه شهرستان مُهر افزود: مولفه اول به رهبران و عامل دوم به جامعه و اجتماع مربوط می شود.
حجت الاسلام شاکری تصریح کرد: خداوند در مورد عامل اول که رهبر منحصر به فرد جهان اسلام یعنی حضرت محمد مصطفی (ص) است می فرماید که تو دارای اخلاق بزرگی هستی؛ یعنی رهبران جامعه اسلامی که در مقیاس خیلی پایینش، روحانیون و جمع خودمان هستیم باید این عنصر و مولفه را در خود به وجود آوریم.
وی خاطرنشان کرد: نکته دوم به جامعه و اجتماع مربوط می شود وقتی کسی اخلاقش خوب شد به جامعه دستور می دهد و جامعه اسلامی موظف است او را به عنوان الگو، اسوه و پیشروی خود قرار دهد. به عبارت دیگر، جامعه باید رهبران خوش اخلاق را الگو قرار دهد.
امام جمعه شهرستان مُهر اظهار کرد: اگر این دو عامل اتفاق بیفتد جامعه، اسلامی می شود و ما به ایجاد و تشکیل جامعه اسلامی کمک کرده ایم.
حجت الاسلام و المسلمین اصغر شاکری تصریح کرد: البته مولفه اول مهم تر است چون اگر رهبران جامعه ای غلیظ القلب نبودند و اخلاق حسنه داشتند، جامعه، خود به خود اسلامی می شود.
شیخ مصطفی محمودی، مهمان بعدی برنامه بود که با نقل داستانی از اخلاق خوب پیامبر، شعری به زبان عربی در مورد سیره نبوی سرود که مورد تشویق و تحسین حاضران قرار گرفت.

«معامله قرن» را محکوم می کنیم/ علمای شیعه و سنی، حضور پررنگی در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند.

سخنران پایانی این نشست تخصصی، امام جمعه شیعیان گله دار حجت الاسلام والمسلمین محمد گنجی بود.
حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد گنجی در این نشست که به همت معاونت فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس  برگزار شد، با تبریک دهه فجر گفت: هیچ کس فکر نمی کرد که در چنین روزی، پیکره اصلی رژیم پهلوی که نیروی هوایی و خلبانان باشند به سمت امام بیایند و بیعت کنند و در همانجا بود که رژیم، احساس سرنگونی کرد.

امام خمینی با تاسی از سیره نبوی، جمهوری اسلامی را به وجود آورد.
وی خاطرنشان کرد: امام خمینی با تاسی از وجود مبارک پیامبر اسلام و الگو گرفتن از سیره نبوی و آیات نورانی قرآن، نهضت را در سال ۴۲، آن جایی که می فرماید هیچ مسلمانی نباید زیر بار ظلم برود، آغاز کرد.
امام جمعه شیعیان گله دار تصریح کرد: امام به تکلیف عمل کرد، با ایمانی که داشت در مقابل طاغوت ایستاد و به عنوان یک رهبر پیروز برگشت، رژیم شاهنشاهی سقوط کرد و جمهوری اسلامی جایگزین آن شد.
حجت الاسلام والمسلمین گنجی اظهار کرد: اکنون چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد؛ نعمت بزرگ انقلاب اسلامی بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال از تشکیل حکومت اسلامی توسط پیامبر عظیم اشان اسلام، به دست ما رسیده است؛ امام نیز بر مبنای سیره نبوی حکومت را تشکیل داد، پایه های نظام را محکم کرد و فرمود: جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد.

معامله قرن، بزرگ ترین خیانت است/ آن را محکوم می کنیم.
امام جمعه گله دار با اشاره به طرح «معامله قرن» گفت: رئیس جمهور آمریکا سه شنبه گذشته طرح معامله قرن را در ۱۸۰ صفحه بیان می کند و می گوید می خواهیم کاری کنیم که در خاورمیانه صلح برپا کنیم. به شما چه ربطی دارد که بخشی از سرزمین فلسطین و از جمله بیت المقدس را به اسرائیل بدهید و به خیال خودتان صلح برقرار کنید.
حجت الاسلام والمسلمین محمد گنجی با محکوم کردن این طرح، خاطرنشان کرد: این بزرگ ترین خیانت و به قول رهبر معظم انقلاب، تصمیمی احمقانه و خبیثانه است که قبل از مرگ ترامپ، خواهد مرد.

علمای شیعه و سنی حضور پررنگی در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند.
امام جمعه شیعیان گله دار با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از همه  مظلومان عالم دفاع می کند گفت: در روز ۲۲ بهمن، زن و مرد و پیر و جوان در راهپیمایی شرکت کنند؛ حتی کسانی که نمی توانند راه بیایند را نیز سوار ویلچر کنیم و با خود بیاوریم.
حجت الاسلام گنجی افزود: دوست دارم علمای شیعه و سنی دست در دست هم، در صف واحد و جلوی جمعیت حضور پررنگی داشته باشند.

image_pdfimage_print