همایش خانواده و سبک زندگی اسلامی- ایرانی، پنجم دی ماه در شهر خور برگزار گردید. در این همایش که با حضور ۹۰ نفر از طلاب، مدرسین و اقشار مردم برگزار شد، خانم لیلا امیریان زاده (نویسنده، مدرس و مشاوره خانواده) به بیان مطالب خود پیرامون تاب آوری، رموز موفقیت و اعتماد به نفس پرداخت. ایشان در ابتدا به موضوع “تاب آوری” اشاره کرد و گفت: تاب آوری نه فقط افزایش قدرت تحمل و سازگاری فرد در برخورد با مشکل است بلکه مهم تر از آن، می تواند از عوامل حفظ سلامت روان و ارتقاء آن نیز به شمار رود. تاب آوری، به افراد توانایی می بخشد که با مشکلات و ناملایمات زندگی و شغلی، بدون اینکه دچار آسیب شوند مقابله نموده و حتی این مشکلات را فرصتی بر ای ارتقاء و رشد شخصیت خود قرار دهند.

این مدرس دانشگاه، در ادامه به سه ویژگی تاب آوری اشاره کرد و افزود: توانايي خَلق يك وضعيت معنادار، احساس صميميت و ارتباط با جهان و سطح انعطاف ذهني و عاطفي، ویژگی هایی است که می تواند به افرادِ در معرض استرس و ضربه­ های روحی و روانی کمک قابل توجهی داشته باشد.

امیریان زاده در ادامه مباحث خود به موضوعات دیگری از قبیل رموز موفقیت و اعتماد به نفس، نقش اساسی سبك فرزندپروري در اعتماد به نفس، تكنيكهاي تقويت اعتماد به نفس، رشد شخصي و مهارت آموزي و استفاده درست از زمان در تقويت اعتماد به نفس ، نقش افكار منفي در كاهش اعتماد به نفس، نقش معنويت، ارتباط و توكل بر خدا در تقويت اعتماد به نفس و … پرداخت.

رسول طهمورث پور معاون فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس نیز در بخش دیگر، به ضرورت ایجاد و ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی اشاره کرد و افزود: یکی از رسالت ها و اهداف دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس، ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی است. سبک زندگی، در حقیقت، هنرِ زیستن و نحوه تعامل افراد با یکدیگر در خانواده و جامعه است. سبک زندگی اسلامی- ایرانی نوعی سبک زندگی است که برپایه آمیختگی دو فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد.

طهمورث پور در ادامه مباحث خود اذعان داشت: به منظور تشکیل و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی، باید از علوم و فنون مختلف بهره جست؛ یکی از علومی که می تواند ما را در تحقق این امر یاری رساند، علم روان شناسی و آموزش خانواده است که با تطبیق آن با فرهنگ اسلامی و ایرانی، به ابزاری مناسب و کارآمد تبدیل می گردد.

معاون فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس در پایان افزود: از ابتدای سال تاکنون، کارگاه ها و همایش های مختلفی در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی توسط این دفتر و با همکاری ادارات و موسسات مختلف از جمله بهزیستی و آموزش و پرورش، در منطقه جنوب فارس برگزار شده است.

image_pdfimage_print